Równać Szanse 2018


Zapraszamy do obejrzenia filmu z promocji musicalu i projektu "Piotruś Pan równa szanse" (kliknij).

Celem Programu  „Równać Szanse”jest wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie.

Chodzi o sytuację, w której młody człowiek z małej miejscowości potrafi samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczone przez siebie cele, myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości. Ma bowiem takie samo prawo, jak jego rówieśnik z dużej aglomeracji, by spróbować odnieść sukces na miarę własnych możliwości oraz by jak najlepiej wykorzystać szanse, które przyniesie mu życie, bo młodzi ludzie są sobie równi pod warunkiem, że mają taką samą szansę rozwinięcia skrzydeł, czyli właśnie taką samą szansę na dobry start w dorosłe życie. Więcej tu.

Jesteśmy grupą modzieży w wieku 13-16 lat ze Szkoły Podstawowej w Zieleniu, która w ramach programu “Równać Szanse 2018”, w okresie 1 lipca 2018 - 30 września 2019 realizuje projekt “Piotruś Pan równa szanse”. Pomysł wystawienia musicalu “Piotruś Pan”  wypłynął od nas już podczas diagnozy środowiska przeprowadzonej przez Stowarzyszenie “Przyjaciele Wronia”. Na fali sukcesu “Józefa..” oczekiwaliśmy podobnej inicjatywy. Po pytaniu “a potraficie zrobić to sami?” dostaliśmy tydzień do namysłu i przynieśliśmy deklaracje na tak, wpisując się, zgodnie z zainteresowaniami, do omówionych podczas spotkań teatralnych działań. Zdajemy sobie sprawę z rozmiaru zadania, celu i sukcesu do osiągnięcia. Ale czy podołamy zadaniu?

Część z nas poczuła smak sukcesu podczas poprzedniej realizacji. Jednak wtedy byliśmy ustawiani, kierowani, tylko uczestniczyliśmy w tworzeniu strojów, rekwizytów, które kupili nam inni. Mieliśmy zorganizowane obozy, warsztaty, jedzenie, a jedynym problemem przed każdym wyjazdem, czy wycieczką było “na którą mamy przyjść?".

Tu wszystko ma zależeć od nas. Celem głównym jest postawienie na samodzielność, samorządność i satysfakcję z misji jaką pełnimy. Podczas przygotowywania musicalu podejmować będziemy decyzje i wchodzić w role jakie na ogół pełnione są przez dorosłych. Będziemy uczyć się decydowania i podejmowania ryzyka, przewidywania skutków działania i korekty błędów, współpracy oraz odpowiedzialności za innych i za wspólny cel.

Projekt ten jest prawdopodobnie pierwszym w naszym życiu tak rozległym i tak zależnym od nas.Trudno dzisiaj wyobrazić sobie bardziej zespołowe i zespalające działania niż zabawa w teatr.


 AKCJA TESCO
Promocja w Tesco projektu "Piotruś Pan", realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciele Wronia  wraz ze Szkołą Podstawową w Zieleniu przyniosła kwitnące rezultaty.
Od 7 maja, młodzież naszej szkoły zawzięcie wspierała akcję. Ekipa starała się z całych sił, zachęcając mieszkańców do wyboru, w  międzyczasie pokazując  swoje dotychczasowe umiejętności.  Dawali z siebie wszystko przedstawiając się z jak najlepszej strony. Oczywiście dopięli swego,  bowiem projekt zyskał najwięcej głosów.
Z tego powodu, mieliśmy zaszczyt odebrać nagrodę dla wygranego projektu - czek w wysokości 5 tys. złotych.  Sytuacja ta, miała miejsce 12 lipca w wąbrzeskim Tesco. Wszyscy niezmiernie się cieszyli, dumnie reprezentowali "Piotrusia Pana" w miejskiej telewizji kablowej.
Serdecznie chcemy podziękować, za cały wkład włożony w poparcie nas, wszystkie głosy oraz miłe słowa.  


Kolonie w szkole 20.08. - 24.08.2018
Dzień I
Uczestnicy kolonii, przygotowanych przez naszą grupę, przyjechali na miejsce o godzinie 9:00. Od razu przystąpili do rozkładania swych materaców i śpiworów w "sypialniach". Po podziale na grupy i przydziale zadań oraz obowiązków, młodzież pochłonęły próby do musicalu "Piotruś Pan". Osoby niebiorące udziału w próbach zajęły się zamawianiem kostiumów (niezbędnych do sobotniego występu), poznaniem sprzętu i oprogramowania oświetlenia scenicznego, nauką obsługi konsolety do nagłośnienia i wielu, wielu innych ciekawych rzeczy... Dyżurująca grupa dziewczyn upiekła ciasto, które umiliło celebrowanie urodzin jednej z Indianek.

 

Dzień II
Po wczesnej pobudce, wszyscy ruszyli na śniadanie przygotowane przez dyżurującą grupę (co prawda niedokładnie z jadłospisem, bo jajecznicy i skończyło się na kanapkach). Indianie (i nie tylko) ruszyli na próby, a pozostałe osoby podjęły się technicznych wyzwań - poznawało zasady programowania oświetlenia i nagłośnienia scenicznego.
Dzięki grupie "Równać Szanse" czas wolny umiliła pani wizażystka, która przyjechała prosto z Warszawy! Dziewczyny (i nie tylko) były w raju!!! W mgnieniu oka jedna z sal zamieniła się studio makijażu... Czego tam nie było! Podkłady, fluidy, tusze, kredki, pomadki! Pozostały czas uczestnicy wygospodarowali na aktywny odpoczynek...
Dzień III
Młodzież z "Równać Szanse" jest pomysłowa i nie wpadła w rutynę. Mogłoby się wydawać, że będzie to kolejny dzień ciężkiej pracy, lecz w rzeczywistości było inaczej!!! Po skróconych próbach i wczesnym obiedzie, udaliśmy się na wycieczkę do Torunia. Najpierw do Jump Areny w Toruniu, Było SUPER!!! Te trampoliny, labirynty, skocznie! coś wspaniałego. Uczyliśmy się robić salta, skakaliśmy i wspinaliśmy się! Po dawce adrenaliny wybraliśmy się na ”Bella Skyway Festiwal”, gdzie zobaczyliśmy wiele inscenizacji świetlnych. W międzyczasie zjedliśmy wyjątkową pizzę w restauracji "Piccolo Grande". Chyba musimy przyznać, że była trochę lepsza od tej, którą poprzedniego dnia zaserwowała nam grupa chłopców dyżurujących w kuchni :)

Dzień IV
Był to kolejny bardzo pracowity dzień. Emocje rosły, podniecenie również, a stres był coraz bardziej zauważalny... Uspokoiliśmy się, podczas spotkania z panią Agnieszką Płoszajską - aktorką i reżyserką Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu. Mistrzyni przeprowadzilła z nami trening sceniczny. Ćwiczyliśmy grę aktorską, ruch sceniczny i ekspresję. Dzięki ich cennym radom poczuliśmy się pewniejsi na scenie. To dla nas wielkie wyróżnienie pracować z tak doświadczoną osobą. Miejmy nadzieje, że jej rady pozostaną w naszych sercach do końca... Podziękowaliśmy Pani Agnieszce serdecznie, przekazaliśmy pamiatki związane z naszym poprzednim musicalem i zaprosiliśmy na premierą "Piotrusia Pana".
 Dzień V
Ostatni dzień kolonii - szkoda. Bardzo zgraliśmy się i lubimy razem pracować i wypoczywać. W piątek przystąpiliśmy do ostatnich prób przed promocją naszej grupy "Równać Szanse" i musicalu "Piotruś Pan" na dożynkach gminnych. Na szczęście taniec i śpiew coraz bardziej nam wychodzi. Aby osłodzić czas pożegnania, a także na promocję, grupa dziewcząt upiekła babeczki i mufinki. Oczywiście musiały je spróbować i jeszcze raz spróbować, i jeszcze raz... Na szczęście słodkości było tyle, że na dożynkach goście też dostaną. Całe szczęście! Na zakończenie kolonii, podsumowaliśmy naszą dotychczasową pracę i naszkicowaliśmy plany na najbliższą przyszłość.

 Promujemy się!
25 sierpnia w Ryńsku na dożynkach gminnych promowaliśmy nasz projekt. Tak nam się spodobało, że skorzystaliśmy również z zaproszenia na Wąbrzeską Dziesiątkę 8 września ..
Opowiadaliśmy o naszej pracy i zachęcaliśmy do głosowania na naszą inicjatywę.